reklama

Zachránia šetriace žiarovky našu planétu?

Nedávno sa v tlači prehnala správa, že vláda Austrálie onedlho zakáže predaj tradičných žiaroviek v prospech šetriacich, fluorescenčných žiaroviek. California tiež uvažuje o podobnom nariadení a ani Európska únia na seba nenechala dlho čakať a prehlásila, že tiež uvažuje o podobnom zákone. Na prvý pohľad sa môže zdať že ide o výnimočné víťazstvo zdravého rozumu: dlhodobo ľudia ušetria, výrobcovia žiaroviek viac zarobia a zníži sa množstvo škodlivých emisií z výroby elektriny. Keď sa však pozrieme na presné čísla, výsledky nie sú až tak presvedčivé.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Na začiatok trochu teórie o žiarovkách. Klasické žiarovky sú veľmi neefektívne. Iba okolo 5% energie premenia na svetlo; ostatné vyžarujú v podobe tepla. Šetriace žiarovky sú na tom oveľa lepšie: až 20% energie zmenia na svetlo. Okrem toho vydržia oveľa dlhšie, podľa ich výrobcov až 12 000 hodín, na rozdiel od 1 000 hodín pre normálnu žiarovku. To, že fluorescenčné žiarovky premenia štyrikrát viac elektriny na svetlo znamená, že majú štyrikrát vyššiu svietivosť, a tak namiesto 60W klasickej žiarovky stačí 15W šetriaca žiarovka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V praxi však fluorescenčné žiarovky zriedka dosahujú štvornásobnú žiarivosť. Kvalita ich svetla je totiž veľmi nízka, a tak výrobcovia používajú rôzne fosforové nátery, aby zväčšili spektrum vyžarovaného svetla. Na to, aby šetriace žiarovky dosiahli aspoň 80% viditeľného svetla treba štyri rôzne fosfory, a tie majú negatívny dopad na priepustnosť svetla zo žiaroviek. Pre tento článok som však bral najlepší prípad: štvornásobná svietivosť a 12 000 hodín životnosti. Ďalej som pre zjednodušenie predpokladal že typická žiarovka ročne svieti okolo 1000 hodín, alebo dve a trištvrte hodiny denne. Klasická žiarovka teda vydrží rok, zatiaľ čo fluorescenčná žiarovka prestane svietiť až po dvanástich rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre výpočet emisií treba vziať do úvahy aké palivo sa používa na výrobu elektrickej energie. Napríklad v USA polovica elektrickej energie bola vyrobená s použitím uhlia. V Európskej únii, na ktorú sa zameriavam v tomto článku, iba 20,38% elektriny bola vyrobená s pomocou uhlia. Približne rovnaké množstvo bolo vyrobené zemným plynom, ale atómovým elektrárňam vďačí za „život“ takmer 30% elektrickej energie vyrobenej v Európskej Únii. Mix výrobných prostriedkov je dôležitý preto, lebo každé palivo je zodpovedné za iné množstvo škodlivín. Hoci je uhlie najškodlivejšie, ropa má vyšší objem oxidu uhoľnatého a oxidu siričitého.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celkovo sa v EÚ vyprodukuje ročne približne 4 miliárd ton oxidu uhličitého (CO2), 32 miliónov ton oxidu uhoľnatého (CO), 11 miliónov ton oxidov dusičnanu (NOx) a 8 miliónov ton oxidu siričitého (SO2). Vyprodukuje sa 3,2 milióny gigawathodín elektriny. Priemerná domácnosť ročne minie na osvetlenie okolo 780 kilowathodín elektriny, alebo približne 20% svojej celkovej spotreby elektriny. Ak by EÚ presadila zákaz predaja klasických žiaroviek a všetci obyvatelia by prešli na fluorescenčné žiarovky, ročne by ušetrili takmer 600 kilowathodín elektriny. Spotreba elektriny by v celej Európskej Únii klesla o približne 113 tisíc gigawathodín, alebo 3,5% elektrickej produkcie. Pretože sa okolo 40% elektrickej energie vyrába z atómovej energie alebo obnoviteľných zdrojov, množstvo škodlivín sa zníži oveľa menej. Napríklad vypúšťanie CO2 do ovzdušia sa zníži iba o 0,8%. NOx klesne o 1%, CO sa takmer nezmení a iba SO2 klesne podstatne, o 4,5%.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fluorescenčné žiarovky však majú jeden vážny problém: ortuť. V každej žiarovke sú približne štyri miligramy ortuti. Klasické žiarovky tiež produkujú ortuť, ale iba nepriamo. Výroba elektriny z v uhoľných elektrárňach je významným zdrojom ortuti vo vzduchu, a podľa Americkej EPA klasické žiarovky sú takto zodpovedné za 10 miligramov ortuti v porovnaní so šetriacou žiarovkou, ktorá je zodpovedná za iba 6.4 miligramu ortuti, vrátane tej čo sa nachádza v žiarovke. Toto však platí iba v prípade že všetka elektrina je vyrobená z uhlia. V USA, kde okolo 50% elektrickej energie je vyrobenej z uhlia, sú klasické a šetriace žiarovky na približne rovnakej úrovni v produkcii ortuti. V EÚ, kde iba okolo 20% elektriny je vyrobenej z uhlia, vyprodukujú fluorescenčné žiarovky viac ortuti ako klasické žiarovky. O 1,7 tony ročne, alebo 2% viac, ako v prípade klasických žiaroviek. Na rozdiel od ortuti v ovzduší však väčšina tejto ortuti skončí koncentrovaná na smetiskách. Iba dva štáty v EÚ budú týmto zvýhodnené: Česko a Poľsko, lebo oba štáty produkujú viac než polovicu svojej elektrickej energie z uhlia. Na druhej strane štáty, ktoré používajú obnoviteľné zdroje (Nórsko, Island, Rakúsko, Litva, Chorvátsko) alebo atómové elektrárne (Francúzsko, Belgicko, Lotyšsko, Slovensko, Bulharsko) viac ako uhoľné elektrárne, uvidia výrazný rast znečistenia životného prostredia ortuťou.

Nie som ekológ, a tak neviem čo je horšie: o niečo vyššia koncentrácia CO2 a SO2 v ovzduší, alebo o niečo vyššia lokalizovaná koncentrácia ortuti v skládkach, a teda skôr či neskôr v pôde. Vyzerá to na remízu. Ale ak mi chce Európska Únia silou mocou ušetriť peniaze a zakázať predaj klasických žiaroviek, nebudem protestovať. Len nech za mnou o dvadsať rokov nezvýši dane s výhovorkou, že som spoluzodpovedný za znečistenie pôdy a podzemnej vody ortuťou a treba to vyčistiť.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu