reklama

Ako podvodníci s poistením ruinujú lokálnu ekonomiku

Írsko má v súčasnosti jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v EÚ. Väčšina tohto rastu je však vďaka zahraničným investíciám. Lokálna ekonomika čoraz viac živorí, a môžu za to vo veľkej miere podvodníci s poistnými udalosťami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Dean Hotel v Dubline má na streche bar a reštauráciu. V ňom visí niekoľko hojdačiek. Sú pri stene, a ľudia si na ne sadajú aby sa odfotili; kvôli stene sa na nich nedá hojdať. V júli 2015 sa na jednu z hojdačiek sadla Maria Bailey. Nejako z nej spadla a vraj si ublížila. O tri roky neskôr zažalovala hotel za ublíženie na zdraví z nedbalosti a žiadala súd aby jej prisúdil 15 až 60 tisíc Eur. Spravila však jednu chybu: v žalobe klamala. Tvrdila, že sa ťažko zranila. Predložila účty za ošetrenie a fyzickú terapiu v hodnote tisícok Eur. Ako zanietená bežkyňa, po páde z hojdačky vraj nemohla bežať tri mesiace. Tri týždne po páde však závodila na 10 km a dosiahla svoj druhý najlepší čas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bailey nie je jediná ktorá podvádza aby si zarobila na poistných udalostiach. Podľa štatistík Írskej asociácia poistných firiem, až 20% nárokov na vyplatenie poistného bolo podvodov. Bohužiaľ, poisťovne väčšinou vyplatia 2 až 15 tisíc odškodného než aby podvodníka nahlásili polícii a ťahali sa po súdoch. Minulý rok bolo nahlásených iba niekoľko desiatok podozrivých prípadov.

Veľké firmy s týmto väčšinou súhlasia. Typické prípady sú v obchodoch a na pumpách kde sa zákazník pošmykne a narazí koleno, alebo mu pokladník pred svedkami povie že nedal dosť peňazí na zaplatenie (toto sa považuje za ohováranie; rovnako ako keď ochrankár zastaví zlodeja s tovarom ešte v priestoroch obchodu). V takých prípadoch firmy väčšinou vyplatia pár tisíc a poisťovne ich odškodnia. Niekedy sú však nároky na vyplatenie také smiešne, že firmy sa rozhodnú bojovať na súde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred dvoma rokmi žena zažalovala hotel v Írskom meste Mullingar, že si tam udrela koleno. V jeho reštaurácii vraj boli obrusy také dlhé že nevidela nohy stola, a do jednej udrela kolenom keď sa prisúvala. Minulý rok zažalovala iná žena prevádzkovateľa Dublinských električiek Luas za to, že spadla z električky. Chcela sa zviesť na čierno, skočila na električku až keď sa zavreli dvere a zvonku sa pridržiavala. Šmykla sa, spadla a spôsobila si otras mozgu. V žalobe tvrdila že vodič mal vidieť ako sa zvonka drží električky a mal zastať.

Oba prípady sa zdajú smiešne, ale súdy ich brali vážne. Prvej žene prisúdili 20 tisíc a druhej vyše pol milióna Eur. A práve preto radšej firmy a ich poisťovne všetkých vyplatia. Bohužiaľ, toto sa oplatí robiť iba veľkým firmám, ale neúnosné ceny za poistenie musia znášať všetci. A tak má Írsko najvyššiu zákonnú poistku na autá, množstvo podujatí bolo zrušených lebo organizátori si nemôžu dovoliť poistenie, veľa dobrovoľných akcií je oklieštených a drobní podnikatelia zatvárajú alebo predávajú svoje podniky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V máji tohto roku médiá priniesli informácie že až 200 festivalov môže byť tento rok zrušených kvôli zvýšenému poisteniu. Medzi už zrušenými podujatiami sú koncerty, rybársky festival, a najnovšie aj veľmi populárny Dublinský Oktoberfest. Prípady kde sa zatvárajú detské ihriská sa tiež množia. Nedávno škôlka v mojej oblasti odstránila všetko zariadenie a hračky zo svojho ihriska, lebo jedno dievčatko tam padlo, rodičia skontaktovali poisťovňu, tá im vyplatila bolestné a škôlke zdvihla ceny natoľko že radšej svoje ihrisko zavreli. V mojom susedstve takisto máme dobrovoľnícku organizáciu, ktorá raz do mesiaca upratuje okolie. Hoci musia všetci dobrovoľníci podpísať prehlásenie že všetko robia na vlastnú zodpovednosť, táto skupina musí mať zo zákona poistenie, a to stojí 3000 Euro za každý výjazd. Celý ich rozpočet ide na túto poistku, a tak môžu upratovať iba raz mesačne. Toto sú len prípady ktoré dôverne poznám, ale čítam a množstve malých firiem, ktoré museli zatvoriť lebo po zaplatení poistného by ostali stratoví. Situácia sa budúci rok oveľa zhorší: najväčšia firma, ktoré poisťuje detské ihriská, prenájom hračiek ako trampolín a nafukovacích hradov, zábavné podujatia a množstvo malých firiem v turizme a zábave, ohlásila že odchádza z Írskeho trhu. Poistenie pre tieto firmy bude buď nedostupné alebo sa predraží ešte viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zákonná poistka pre autá je kapitola sama o sebe. Neexistujú tu žiadne pravidlá, iba to, že každé auto musí byť poistené. A tak si každá poisťovňa robí vlastné pravidlá. Vodič bez poistky za posledných 5 a viac rokov teda môže čakať že zaplatí do 3500 Euro ročne. Kto sa v poistkách vie hýbať to môže zraziť na okolo 2000. Autá nad 10 rokov nedostanú novú poistku, tak veľa šťastia ak chcete predať staršie ojazdené auto. Kúpia vám ho iba na súčiastky. (Ak poistíte novšie auto, poisťovňa vám väčšinou bude obnovovať poistku aj keď prekročí 10 rokov veku.) A Boh vás chráň ak sa dostanete do poistnej udalosti, hoci nie vašou vinou. Známemu tu ukradli motorku, ktorú mal dostatočne zabezpečenú a v stráženej garáži. Ak by krádež nahlásil poisťovni, navýšenie poistky v nasledujúcich rokoch by ho stálo viac než čo by dostal za svoju stratu.

A čo na to vláda? Chvíľu vyšetrovali poisťovne pre možný kartel a potom povedali že skutok sa nestal. Zmeniť zákony aby obmedzili nároky na bolestné ich ani nenapadlo. A tak ešte teraz tu poisťovne vyplácajú 4,4-násobok sumy za hyperextenziu krku pri náraze ako v Anglicku, ktoré má druhé najvyššie odmeny tohto druhu v EÚ. A na tento nárok stačí nájsť lekára, ktorý vypíše správne potvrdenie. Tak nečudo že tu ostatní platia toľko za auto poistenie...

Neaktivita vlády zobudila Európsku Komisiu, ktorá sem poslala svoj vlastný vyšetrovací tím. Ten tu ešte pracuje. Táto akcia sa stretla s tak nadšenou odozvou miestnych obyvateľov, že vláda začala deklarovať že bude bojovať proti nadmernému poisteniu, a parlament si predvolal zástupcov poisťovní na výsluch. Tu však vláda narazila na jeden problém. Pamätáte si na pani Bailey zo začiatku článku, ktorá bola prichytená ako sa chce podvodom dostať k bolestnému? Maria Bailey je totiž poslankyňou za vládnu stranu. A právnická firma ktorá ju zastupovala a pripravila jej podvodné dokumenty patrí Ministerke Kultúry za vládnu stranu. A keď sa jej žaloba prevalila v médiách – čo nakoniec zapríčinilo že ju stiahla – premiér nariadil vyšetrovanie aby zistil kto žalobu dal médiám, a nie prečo sa jeho vlastná poslankyňa snažila oklamať systém.

Týždeň po tom čo sa táto aféra dostala do médií, sme tu mali lokálne a Európske voľby. V oboch vládna strana totálne pohorela. Hoci sa ich prehra dala čakať (vládne strany tu pravidelne prehrávajú v lokálnych voľbách), analytici sa domnievajú že aféra pani Bailey značne zhoršila ich volebnú prehru. Miestni ľudia sú nesmierne nahnevaní kvôli poistnému, a nepáči sa im keď sa vládna strana priamo zúčastňuje miestnej kultúry poisťovacích podvodov.

Budúci rok vládna Fine Gael prehrá voľby, vymení ju Fianna Fáil, a nič sa nezmení. Tieto dve strany sa menili vo vláde od času keď Írsko získalo nezávislosť, a ak sa pozriete iba na ich politiku, ťažko ich od seba rozoznáte. Ostáva nám iba dúfať že sa tu do toho Európska Únia poriadne obuje a spraví tu poriadok. V súčasnosti by dokonca veľké množstvo Írov privítalo, keby nám EÚ prepísalo zákony o odškodnom.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu