reklama

Zopár súkromných postrehov k prezidentským kandidátom

Trvalo žijem v cudzine a voliť slovenského prezidenta nepôjdem. To mi však nebráni aby som si nespravil názor o hlavných kandidátoch v nadchádzajúcich voľbách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Demokracia na Slovensku nie je natoľko vyspelá aby sme mohli mať silného prezidenta na Americký alebo Francúzsky spôsob, alebo štátneho maskota s minimálnymi právomocami ako majú v Nemecku či v Írsku. My potrebujeme rovnováhu síl, aby sa prezident a parlament navzájom kontrolovali a hľadali kompromisy. A preto, keby som sa zúčastnil vo voľbách, hľadal by som človeka o ktorom si myslím že by bol schopný a ochotný vzoprieť sa potenciálnym nedemokratickým alebo skorumpovaným parlamentným silám. S ohľadom na predchádzajúce riadky, toto sú moje súkromné názory na tohoročných kandidátov, zoradených podľa posledných volebných prieskumov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Maroš Šefovič

Priznám sa, že o pánovi Šefovičovi nič neviem, ale v živote by som ho nevolil. Dôvod je Róbert Fico a jeho snaha sa dostať na Ústavný súd. Je nesporné, že by ho tam pán Šefovič ako prezident vymenoval. Pritom pán Fico nemá odbornú kvalifikáciu, a kvôli jeho väzbám s talianskou mafiou, ochrane zlodejov a dlhému radu útokov proti slobode médií, proti vymožiteľnosti práva, ako aj proti slobode zhromažďovania, nie je kvalifikovaný ani morálne. Osobne si myslím, keď sa pozriem na jeho stupňujúce za hysterické záchvaty za posledný rok, pán Fico už nemá ani mentálne predpoklady na výkon sudcu Ústavného súdu. Hlas pánovi Šefovičovi je voľbou za to aby pán Fico najbližších 12 ovplyvňoval slovenský právny poriadok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Robert Mistrík

O pánovi Mistríkovi viem iba to, že to je svetoznámy vedec s dôležitými oceneniami. V jeho práci sa nevyznám. Nominovala ho SaS aj preto, že sa podieľal na založení tejto strany. Jeho najväčšie pozitívum bolo keď sa postavil proti korupcii v rozdeľovaní eurofondov vo vede a školstve, ale tam mal konflikt záujmov, lebo jeho firma HighChem tiež žiadala Eurofondy, ale žiadne nedostala. To, že nemá politické skúsenosti nie je na škodu; ani súčasný prezident ich nemal keď kandidoval. Napriek tomu mi však pripadá ako človek bez vlastných názorov, ktorý bude reagovať na parlament, a nie aktívne s ním alebo proti nemu pracovať. To sme tu mali aj v podobe prezidenta Kisku, a hoci sme dopadli pomerne dobre, väčšiu zásluhu na tom má pán Fico ako pán Kiska. Ale viac o tom v nasledujúcom odseku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zuzana Čaputová

Pani Čaputová je známa hlavne v angažovaní sa pre tretí sektor. V tomto si vybudovala povesť nezištnej bojovníčky za práva drobných ľudí. To jej dáva veľkú morálnu výhodu voči pánovi Mistríkovi. To, že je žena, môže byť jej ďalšia výhoda. Dovoľte mi vysvetliť. Slovensko nemalo šťastie na prezidentov. Ani jeden z nich nebol ideálny. Dvaja, ktorí sa vyzdvihli nad očakávania keď už boli vo funkcii, tak nespravili vlastnou zásluhou. Michal Kováč spravil jedinú chybu, keď prejavom v parlamente priamo zapríčinil pád vlády Vladimíra Mečiara. Dovtedy bol náš prvý prezident lojálny mečiarovec, a nikto od neho nečakal vlastnú iniciatívu. Na vyššiu morálnu a politickú úroveň ho dotlačil premiér Mečiar a predseda parlamentu Gašparovič (ten, ktorý prezidenta slávne nazval starým chujom). Súčasný prezident, Andrej Kiska tiež nebol morálne bezúhonný keď kandidoval, a prvých pár rokov len lietal medzi Bratislavou a Popradom a poriadne nič nespravil. K akcii ho prebudil tlak proti nemu, najskôr od Róberta Kaliňáka, a neskôr od pána Fica. Dnes sa dá vďaka tomuto nátlaku priradiť pána Kisku k našim lepším prezidentom. Ak je pani Čaputová zvolená za prezidenta, bude čeliť nielen politickému, ale aj súkromnému nátlaku od neandertálcov typu Andreja Danka, ktorí nevedia jednať so ženami na rovnakej úrovni. A pani Čaputová mi pripadá dosť silná a energetická na to aby sa nedala, zatlačila späť a dostala politickú moc medzi parlamentom a prezidentom do rovnováhy. V prvom kole by som volil práve ju.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štefan Harabín

Bývalý komunista a mečiarovec, pán Harabín má zo všetkých kandidátov najtemnejšiu minulosť a podľa môjho názoru žiadne morálne právo aby zastával akúkoľvek verejnú funkciu. Jeho súčasné názory a konšpiračné teórie vytvárajú zdanie, že by nebol ani duševne spôsobilý zastávať úrad prezidenta. Zdanie ale klame. Pán Harabín je mimoriadne inteligentný a skúsený vo vysokej politike. Ako jediný mečiarovec ešte vydržal na svojom poste, a kde mohol tam vysúdil peniaze za útoky na jeho osobu. Čítal som jeho články v časopise Zem a Vek, a hoci nesúhlasím s jeho názormi, musím uznať že píše presvedčivo. Považujem pána Harabína za mimoriadne nebezpečného kandidáta, ktorý môže prekvapiť.

Marián Kotleba

Pán Kotleba je politický troll. Rád a úspešne nastavuje zrkadlo iným politikom, a dvakrát poriadne zahanbil aj Róberta Fica. Ak by nehlásal extrémistické názory, bol by pre voličov prijateľnejší ako páni Matovič či Sulík. Ale ak by nehlásal tieto názory, nezviditeľnil by sa a nikdy by sa nedostal do vrcholovej politiky. Prvý raz zahanbil nášho bývalého premiéra keď porazil jeho kandidáta vo voľbách župana Banskobystrického kraja. Pán Fico vtedy neslávne vyhlásil že „Kotlebu by porazilo aj vrece zemiakov“. No a nedávno ho opäť pokoril keď ho podviedol pri zmene ústavy, ktorá by umožnila pánovi Ficovi zasadnúť na Ústavný súd aj bez vymenovania prezidentom. V tom prípade tiež zarazil posledný klinec do rakvy charakteru Bélu Bugára. Smer a Most však nie sú jeho jediné ciele. Charitatívne akcie pána Kotlebu síce provokujú svojou nacistickou symbolikou, ale nikto si nedovolí ho zastaviť, lebo máloktorí politici verejne pomáhajú ľuďom v núdzi. Aj veci, ktoré pravdepodobne myslel inak, sa mu vydarili. Napríklad mi viacero jeho inteligentnejších voličov povedalo, že oceňujú že ako župan odmietol Eurofondy vo svojom kraji, lebo Eurofondy vraj iba priťahujú korupciu. Nemyslím, že to mal na mysli keď odmietol pomoc z EÚ. Priznám sa, že veľa činov pána Kotlebu je mi sympatických. Jeho názory a činy jeho straníkov však nemusím. Pán Kotleba sa prezidentom nestane, ale ani nechce. Zatiaľ sa v kampani dobre baví a určite rozmýšľa čo nečakané opäť vyvedie.

Béla Bugár

Naposledy som na Slovensku volil vo voľbách z ktorých vzišla vláda Ivety Radičovej. Vtedy som dal hlas Mostu. Pred poslednými voľbami som už varoval rodinu a známych pred dvojtvárnosťou Bélu Bugára, a bohužiaľ som mal pravdu. Pán Bugár v posledných rokoch mení svoje názory ako na bežiacom páse, a vo svojich výhovorkách sa hrá so slovíčkami tak, že by sa za to nehanbil ani Andrej Danko. Do vlády vraj išiel preto aby zastavil politické ambície Mariána Kotlebu. A tak už žiadne jeho výhovorky nezabrali keď rokoval priamo s pánom Kotlebom o zmene ústavy. Možno na pána Bugára uplatňujem vyššie nároky vďaka jeho slušnej minulosti, ale považujem ho za servilného klamára, ktorý by ako prezident spolupracoval s každou vládou, bez názoru či ohľadu na to či jeho spolupráca škodí Slovensku alebo nie.

František Mikloško

V ideálnom svete by som volil Františka Mikloška. Ako som už raz spomínal, Slovensko zatiaľ nemalo šťastie na prezidentov. Prví traja boli komunisti. Hoci Michala Kováča vylúčili zo strany v roku 1970, okrem toho že sa musel vrátiť zo zahraničia jeho kariéra moc neutrpela. Rudolf Schuster bol za komunizmu kariérny, vysokopostavený politik. A hoci bol Ivan Gašparovič tiež vylúčený z KSČ po čistkách po Pražskej jari, ako Generálny Prokurátor ČSFR odmietal vyšetrovať kauzu zničených zväzkov ŠtB, za čo ho prezident Havel vyhodil z funkcie. Pán Gašparovič týmto zabezpečil beztrestnosť množstvu Štbákov, medzi ktorými mal byť aj Vladimír Mečiar. Andrej Kiska bol náš jediný prezident ktorý nebol v strane, hoci sa to to uchádzal. Myslím, že máme poslednú príležitosť zvoliť si disidenta a obeť komunizmu. Pán Mikloško má zďaleka najsilnejšie morálne predpoklady byť prezidentom. Pevne si stojí za svojimi názormi a nie je známy tým že by si ich menil. Bohužiaľ, nežijeme v ideálnom svete, a pán Mikloško nemá šancu sa dostať do druhého kola.

Ja sa volieb na Slovensku už nezúčastňujem. Nežijem tam a v najbližšej budúcnosti ani neplánujem, a tak mi príde neférové keby som sa spolupodielal na rozhodovaní o budúcnosti iných ľudí. Namiesto toho som sa zaregistroval ako volič tam, kde ma to najviac ovplyvňuje: miestne voľby v Írsku. Dianie na Slovensku však ešte stále blízko sledujem, a keby som tam žil, určite by som vždy volil. V prezidentských voľbách by môj hlas dostala pani Čaputová. Takto na diaľku jej len môžem držať palce.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu