reklama

Írsko má staronového prezidenta

Michael D. Higgins bol zvolený na druhé volebné obdobie s najvyšším ziskom od roku 1959. Zaslúžil si to. Íri majú prezidenta na ktorého môžu byť právom hrdí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Úrad Írskeho Prezidenta

Predtým ako sa pozrieme na Michaela D, ako mu tu ľudia hovoria, pozrime si čo vlastne ako prezident môže robiť. Myslím si totiž, že práve jeho obmedzené právomoci mu nedovolili nič pokaziť a upevnili jeho štatút najobľúbenejšieho politika v krajine.

Írsky prezident je viac-menej maskotom štátu. Politicky má oveľa menej moci ako jeho slovenský náprotivok. Napríklad nemôže byť kazisvetom: nesmie vetovať zákony, môže ich iba poslať ústavnému súdu ak si myslí že sú protiústavné. Dokonca všetky jeho politické prejavy musia byť odsúhlasené vládou, a tak akákoľvek kritika z jeho strany je v Írsku takmer nemysliteľná. Okrem rozpúšťania parlamentu a podpisovania zákonov sa tu teda prezident venuje hlavne charite, kultúre, otváraniu škôl a nemocníc, a reprezentovaniu Írskej kultúry za hranicami. S takýmito oklieštenými právomocami by ste teda márne hľadali ambicióznych alebo konfliktných kandidátov na úrad hlavy štátu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Michael D. Higgins

Súčasný Írsky prezident je ako stvorený na svoju rolu. Je morálne bezúhonný, veľkoduchý, priateľský a skromný. Vyštudoval sociológiu a v politike sa pohyboval okolo 40 rokov keď sa stal senátorom. V roku 1981 bol prvýkrát zvolený za poslanca. Počas svojej politickej kariéry verejne vždy vystupoval za mier, toleranciu a nezávislosť od akejkoľvek ideológie. Svoje názory hlásal cez svoju poéziu, komentáre v novinách a v niekoľkých knihách.

Higginsove názory a životopis sa dajú ľahko nájsť; ja by som radšej spomenul ako ho ľudia vnímali ako prezidenta. Je len o niečo väčší ako škriatok, na verejnosti vždy príjemný a ľudský. Známe sú jeho fotografie ako stojí v rade na bankomat, prípadne sa fotí s náhodnými okoloidúcimi na ulici. Občas sa pritrafí do záberu ľuďom, ktorí sa fotia pred prezidentským palácom. Väčšinou má vtedy so sebou jeho dvoch psov, bernských salašníkov, ktorí sú takmer rovnako veľkí ako on.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Higgins je veľmi viditeľný vo verejnom živote. Keď Írske rugby mužstvo hraje doma, pred každým zápasom príde hráčom potriasť ruky (ľudia sa väčšinou dobrosrdečne zabávajú na tom, že prezident nesiaha hráčom ani po prsia). Keď sa otvoril nový cyklistický park, Higgins si bol zajazdiť na BMX bicykli. A v prezidentskom paláci sa každú chvíľu poriadajú stretnutia a večierky pre charity, školy alebo športové mužstvá.

Ako prezident sa Higgins teší nesmiernej popularite. Ľudia ho vnímajú s mixom hrdosti a majetníctva. Môžete kúpiť jeho bábiky, masky alebo pletené obaly na čajníky. Aj preto nie je prekvapením že ešte dva týždne pred prezidentskými voľbami mu prieskumy ukazovali do 70% hlasov. Nakoniec sa však všetko tak trochu zvrtlo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prezidentské voľby

Higgins vyhral s 56%. Druhý však skončil Peter Casey s 23%, hoci ešte desať dní pred voľbami mal preferencie iba okolo 2%. Nárast jeho volieb bude ešte dlho témou politických diskusií v Írsku.

Peter Casey je podnikateľ, známy z realitného televízneho programu Dragon Den, kde sedel na paneli kde posudzoval obchodné plány nádejných podnikateľov. (Pre zaujímavosť, traja zo šiestich prezidentských kandidátov sa zviditeľnili v tomto programe.) 16. Októbra mu prieskumy dávali iba 2%. O deň neskôr verejne skritizoval Írskych kočovníkov. Deväť dní na to mu dala hlas takmer štvrtina Írov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Téma Írskych kočovníkov je tu mimoriadne ošemetná. Ide o ľudí, ktorí bývajú v karavanoch a mobilných domoch. Tvrdia, že majú vlastnú kultúru. V rámci tejto kultúry majú oveľa vyššiu mieru detských tehotenstiev, dohodnutých sobášov a manželstiev v rámci rodiny ako ostatní Íri. Napriek tomu že vymenili maringotky za motorové karavany, ešte stále chovajú kone. Práve vďaka vysokej miere incestu sa ich genetický kód odčlenil od Írskeho natoľko, že boli minulý rok vyhlásení za vlastné etnikum. Najnovšie sa dostali do správ po tom, ako miestny úrad postavil pre jednu rodinu domy v celkovej hodnote 1,7 milióna Eur. Odmietli sa tam nasťahovať, lebo domy nemali stajne a pastviny pre ich kone. Práve na základe tohto článku ich Casey kritizoval.

Kritici kočovníkov hovoria (iba súkromne; na verejnosti by ich ostatní nazvali rasistami), že medzi nimi prevláda vysoká kriminalita a odpor k slušnému spolunažívaniu. Z mojich osobných skúseností, aj z toho čo mi povedali iní, s tým súhlasím. Kočovníci sú známi najmä lúpežami, prepadnutiami, bitkami, a hlukom a nečistotou okolo svojich táborov. Málokto z nich je zamestnaný; väčšina žije zo sociálnych dávok.

Keďže však boli kočovníci vyhlásení za svoju vlastnú etnickú skupinu, ich kritici okamžite čelia obvineniam z rasizmu. Útoky na kočovníkov, hoci veľmi zriedkavé, sú teraz legálne považované za rasovo motivované. Do tohto vstúpil Casey a povedal čo si veľa ľudí myslí, hoci to nechcú povedať nahlas: že kočovníci nie sú vlastné etnikum, že sú to jednoducho neprispôsobiví občania, ktorým by bolo treba skrátiť sociálne dávky kým sa nezačnú správať slušne. Všetci ostatní kandidáti sa od neho dištancovali a vyzvali ho aby sa za svoje vyjadrenia ospravedlnil. Casey odmietol a popularita mu vzrástla viac ako desaťnásobne. Vo veľa vidieckych okresoch dokonca získal cez 30% hlasov.

Po voľbách Casey vyhlásil, že chce vstúpiť do politiky. Chce sa stať kandidátom do parlamentu pre stranu Fianna Fáil, ktorá, hoci je teraz nominálne v opozícii (podporuje vládnu stranu bez účasti vo vláde), dominovala v minulosti Írsku politiku. FF jeho členstvo zatiaľ odmieta, a Casey sa už nechal počuť že si vytvorí vlastnú stranu. Ak tak spraví a jeho popularita neklesne, pôjde o najväčšie politické zemetrasenie v Írsku od roku 1926, keď sa Fianna Fáil odčlenila od svojej materskej strany Sinn Féin.

Posledné prezidentské voľby v Írsku teda naznačili posun v miestnej politike. Naoko sa nič nestalo, a najpopulárnejší kandidát a doterajší prezident Higgins s prehľadom zvíťazil. Ale voliči takisto poslali varovanie zabehaným stranám, že chcú radikálnu zmenu. To, že staré politické štruktúry už dopredu odmietli túto zmenu keď sa od Caseyho dištancovali, nemalo žiadny vplyv na výsledky volieb. Voliči ukázali, že to myslia vážne, a nebudú viac tancovať podľa toho ako vládni politici hrajú. Toto môže mať zaujímavé následky v ďalších parlamentných voľbách o dva roky.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu