reklama

Íri idú povoliť potraty

25. mája idú Íri k volebným urnám, aby v referende zrušili článok ústavy, ktorý zakazuje na ostrove interrupcie. Snáď žiadna iná otázka nepolarizuje Írsku spoločnosť natoľko ako práve táto.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Írsko a tehotenstvo má za sebou dlhú a veľmi konzervatívnu minulosť. Antikoncepcia bola do roku 1978 zakázaná, a do roku 1985 iba na predpis. Iba od roku 1992 je možné dostať kondómy bez toho aby mal človek nad 18 rokov a vypýtal si ich cez okienko v lekárni. Starostlivosť o deti a matky by sa tiež dala donedávna považovať za stredovekú. Až do polovice deväťdesiatych rokov minulého storočia boli slobodné matky často zatvárané do kláštorov, a deti im boli odoberané. Vyše 6000 takýchto detí bolo predaných na adopciu, hlavne do USA, v niektorých prípadoch iba za tisíc dolárov. Množstvo detí tiež skončilo mŕtvych a masové detské hroby okolo niektorých kláštorov sa odkrývajú dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V takomto prostredí je pochopiteľné, že legalizácia potratov je tiež zaostalá. Od roku 1861 tu platil zákon ktorý potraty zakazoval a hrozil väzením. Keď sa súdy snažili rozobrať tento zákon a nastoliť nové precedensy, tri najväčšie Írske strany, Fanna Fáil, Fine Gael (súčasná vládnuca strana) a Labouristi predložili návrh na referendum, ktoré malo zamurovať zákaz interrupcií v ústave. V roku 1982 toto referendum prešlo s vyše dvoj-tretinovou väčšinou, a potraty boli ústavne zakázané. Odvtedy prebehli štyri ďalšie referendá (dve boli úspešné), ktoré daný článok trochu upravili. Ústava v dnešnej podobe hovorí, že potraty sú v Írsku zakázané, ale ženám nie je zakázané poskytovať informácie ako sa k potratu dostať mimo Írska, ani nemôžu byť obmedzené v cestovaní do zahraničia za potratmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Roky sa situácia s interrupciami nemenila. V priemere 4000 Írok ročne zvyklo lietať za potratmi do Anglicka, a doma sa každý tváril, že sa to nedialo. Potom prišla tragédia v roku 2012, keď pani Savita Halappanavar umrela na otravu krvi po tom, čo sa jej lekári báli vybrať odumretý plod z tela. Vtedy sa zdvihla veľká vlna protestov, vďaka ktorým sa schválil zákon, ktorý dal lekárom imunitu za vyvolanie potratov keď bol život matky v ohrození, vrátane reálnej hrozby samovraždy. Viac som o tomto prípade napísal pred piatimi rokmi.

Ani tento zákon však nepomohol. Hoci sa do médií nedostali informácie o ďalších mŕtvych matkách, jeden prípad vzbudil ďalší škandál. V roku 2014 pricestovala do Írska mladá žena ako utečenec. V domovskej krajine ju znásilnili, a po príchode do Írska zistila, že je tehotná. Upadla do depresie, hrozilo že sa zabije, a lekárske konzílium jej toto potvrdilo. Rozhodnutie sa však naťahovalo a prišlo neskoro na to, aby mohla legálne podstúpiť zákrok v Írsku, a tak sa rozhodla ísť do Anglicka. Odtiaľ ju však vyhostili pretože nemala víza. Naspäť v Írsku prestala jesť, a tak lekárske konzílium nariadilo ju pripútať na lôžko a napojiť na vnútrožilovú stravu, kým jej po vyše mesiaci nevzali 24-týždňový plod cisárskym rezom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas posledných piatich rokov sa stupňovala kampaň za zrušenie ústavného zákazu interrupcií, a tento rok parlament konečne schválil referendum, ktoré má zmeniť text ústavného článku na „Interrupcie bude regulovať zákon.“ Ten ešte nie je pripravený, ale Ministerstvo Zdravotníctva oznámilo, že v návrhu zákona bude neobmedzený prístup k potratom do dvanásteho týždňa, a povolenie neskorších interrupcií ak je ohrozený život matky (vrátane hrozby samovraždy) alebo plod má vrodenú chybu, kvôli ktorej neprežije.

Obrázok blogu

Kampaň je teraz v plnom prúde. Írsko má mimoriadne málo reklamných plôch, a tie ktoré máme sú prísne regulované. Obe strany kampane, „Yes“ za zrušenie zákazu a „No“ za ponechanie ústavného zákazu, obvešali pouličné stĺpy plagátmi. Organizujú sa demonštrácie a protidemonštrácie. Aktivisti proti interrupciám ukazujú veľkoformátové plagáty nedonosených plodov, a ich protivníci pred nimi rozvíjajú dúhové vlajky, aby ich prekryli. Ľudia nosia odznaky „Yes“, „Tá“ (po Írsky áno), alebo „No“ a „Níl“. Na plagátoch a v médiách obe strany používajú scestné štatistiky a navzájom sa obviňujú z nekalej kampane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z politických strán, iba jedna bezvýznamná stranička sa postavila proti zrušeniu zákazu. Všetky opozičné strany sú za povolenie potratov, ale dve vládnuce strany, Fine Gael and Fianna Fáil, sa nechcú vyjadriť. (Tu treba podotknúť že v súčasnosti vládne FG, ale v histórii Írska sa moc presúvala iba medzi FG a FF, medzi ktorými je taký malý rozdiel, že ľudia často o nich hovoria ako o jednej strane, FFG.) Tieto strany majú ešte stále veľkú podporu na vidieku, a tak sa rozhodli že sa k referendu oficiálne nevyjadria; namiesto toho nechajú svojich poslancov hlásať čo chcú počuť ich voliči.

Írsko sa za posledné dve desaťročia mimoriadne zmodernizovalo. Ale sexuálna kultúra je tu tak hlboko zažratá, že sa nedá s určitosťou povedať ako referendum dopadne. Hoci má strana sa zrušenie zákazu potratov navrch, jej náskok sa pomaly stráca. Dôvody sú na to dva.

V provom rade má strana za ponechanie zákazu potratov oveľa viac peňazí na kampaň. Aj keď to zákon priamo zakazuje, do kampane sa nalieva veľké množstvo peňazí zo zahraničia, najmä od konzervatívnych skupín v USA. Tie sa do kampane zapojili aj priamo, keď financovali reklamy na Youtube a Facebooku, kým im to tieto firmy nezrušili. Facebook teraz povoľuje iba reklamy od registrovaných Írskych organizácií a Google zakázal všetky reklamy k referendu.

Druhý dôvod je najnovší škandál v Írsku, ktorý nemohol prísť v horší čas pre zdravotníctvo. Pred ôsmimi rokmi podpísalo HSE (Írske štátne zdravotníctvo spadajúce pod Ministerstvo Zdravotníctva ale fungujúce v istej miere ako nezávislá fyzická osoba) zmluvu s Americkou firmou na laboratórne testy na výtery krčkov maternice, na detekciu rakoviny. Proti tejto zmluve vtedy protestovalo množstvo domácich expertov. Nedávno sa prevalilo, že testy pre 208 žien boli nesprávne klasifikované ako negatívne. Osemnásť z týchto žien už zomrelo na neskoro diagnostikovanú rakovinu, a niekoľko ďalších už je v smrteľnom štádiu. Práve jedna z nich odmietla mimosúdne vyrovnanie s podmienkou že podpíše mlčanlivosť, a namiesto toho dala americké laboratórium a HSE na súd. Tým sa kauza uverejnila, a jej ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že HSE vedelo o tomto probléme už od roku 2016 (keď bol ministrom zdravotníctva súčasný premiér), ale odmietlo povedať postihnutým ženám, aby sa správy o nesprávnych testov nedostali do novín.

Zatiaľ ani jedna z kampaní priamo nezneužila túto aféru. Ale niektorí ľudia, s ktorými som sa rozprával, mi povedali že prehodnocujú svoju voľbu. Boja sa že rovnakí ľudia, ktorí rozhodli o potenciálnej smrti dvoch stoviek žien, budú rozhodovať komu dajú možnosť potratu a komu nie.

Napriek tejto kauze si však myslím, že referendum prejde a ústavný zákaz interrupcií bude v Írsku zrušený. To však znamená málo. Začne sa politický boj o zákon ktorý bude regulovať potraty, a ten môže nakoniec vyzerať úplne inak ako si to predstavujú voliči. To, že dve dominantné strany mlčia o referende, mi vraví že sa boja vlastnej voličskej základne, ktorá je za zákaz interrupcií. Rozloženie síl v parlamente je v tejto otázke menej prehľadné ako predreferendové prieskumy, a možnosť že skončíme na roky v legislatívnom limbe je reálna. Krátkodobo sa teda nič nezmení: tisíce Írok budú každoročne lietať do Anglicka pre potraty, a my sa budeme tváriť že to nevidíme.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu