Najlepší športoví fanúšikovia na svete

Autor: Jozef Purdeš | 7.7.2016 o 17:21 | Karma článku: 5,65 | Prečítané:  1840x

Futbaloví fanúšikovia. Pri týchto dvoch slovách stuhne nejednému organizátorovi futbalových zápasov krv v žilách. Írski futbaloví fanúšikovia. Krv začne opäť prúdiť, a organizátor ich začne vítať s otvorenou náručou.

Keď sa pred štyrmi rokmi po majstrovstvách Európy začali objavovať v Dubline billboardy na ktorých starosta Poznane ďakoval Írskym fanúšikom za návštevu, médiá tomu nevenovali moc pozornosti. Keď o štyri roky neskôr tí istí fanúšikovia dostali od starostu Paríža čestnú medailu mesta za príkladné správanie, všetci už boli v obraze. Zatiaľ čo sa iní fanúšikovia bijú alebo robia neporiadok, Íri sú ako plyšoví mackovia. Značne opití mackovia, ktorí vám zaspievajú, zatancujú, a keď vytriezvejú, po sebe aj upracú.

Možno aby zabudli na zlé počasie alebo dlhú históriu útlaku, Íri sú mimoriadne náchylní k pohode a zábave. Dve frázy ktoré tu počuť snáď najčastejšie je pozdravenie „What´s the craic?“ a povzdychnutie si „Feck it, it´ll be grand.“

To prvé sa dá voľne preložiť ako „Ako sa bavíš?“ Craic je priateľská zábava, rozhovor alebo posedenie si pri pive. Táto fráza sa používa však častejšie ako slovenské „ako sa máš“. Slúži aj ako pozdrav, či už pri príchode do roboty alebo keď stretnete známeho v rade na pošte. Írska povaha sa odvíja od tejto frázy. Triezvi aj opití Íri sa buď bavia alebo odídu inde, kde sa baviť môžu. Život je predsa moc krátky na to, aby sa hádali.

Druhá fráza je vyjadrenie Írskeho optimizmu: „Kašlime na to, bude to v poriadku.“ Nie je to rezignácia na osud, ale skôr výzva, aby sa ľudia zbytočne nerozčuľovali, veď všetko nakoniec dobre dopadne. Toto vyjadruje hlavne skupinovú mentalitu Írov, a tak poštvať si ich proti sebe dá značnú dávku času a energie.

A tak nečudo, že svet krúti hlavou keď vidí Írskych fanúšikov. Tu nejde iba o futbal, ale aj športy, ktoré sú tu populárnejšie, ako rugby a hurling. Bol som svedkom toho ako dvojica anglických fanúšikov nemusela platiť za žiadne pivo v Dublinskej krčme po tom, čo ich rugbytím zdolal Írov. Íri im gratulovali a nalievali ich kým vládali. Alebo som bol na štadióne v Dubline pozerať zápas v hurlingu medzi odvekými rivalmi Dublinom a Corkom. Cork nás porazil, no po zápase Dublinskí fanúšikovia gratulovali Rebelom z Corku, ktorí nám popriali viac šťastia budúci rok.

Ale vráťme sa k tohoročnému Euru vo Francúzsku. Írsky futbalový tím je približne na rovnakej úrovni ako Slovenský; vo vzájomných stretnutiach majú Íri mierne navrch. Preto je vôbec účasť na turnaji akým je Euro dôvod na oslavu, a postup zo skupiny je ako najkrajší sen. Takto naladení fanúšikovia sa teda vybrali do Francúzska bez akýchkoľvek očakávaní od svojho tímu a namiesto toho robili to, čo vedia najlepšie: bavili sa. Internet je plný videí Írov, ktorí na uliciach tancujú, spievajú alebo pijú spolu s fanúšikmi mužstiev, s ktorými práve hrali.

Doma v Írsku je to podobné. Dublin vyzeral ako mesto duchov keď Íri hrali s Talianskom; všetci boli v krčmách a baroch. Po víťazstve sa oslavovalo do hlbokej noci. Ešte o štvrtej nad ránom ma budili trúbiace autá. Na zápas s Francúzskom mesto postavilo na jednom z námestí veľkú obrazovku, a zeleno pomaľovaní ľudia sa tam bavili ešte dlho po prehre.

No ani na štadiónoch to nebolo iné. Pred štyrmi rokmi Íri vysoko prehrali prvé dva zápasy v skupine. Keď už bolo jasné že prehrajú aj tretí a z turnaja odídu bez bodu, Írski fanúšikovia v hľadisku spustili svoju neoficiálnu hymnu, Fields of Athenry, baladu opisujúcu hladomor v Írsku. Túto pieseň spievali ako poďakovanie svojim hráčom za to, že sa dostali na turnaj a umožnili tak svojim fanúšikom prísť ich podporovať. Íri takmer nikdy nevinia svojich hráčov z neúspechu. Aj keď niekto nezahraje dobre, fanúšikovia si povedia že hráč mal smolu, a nabudúce sa mu to podarí lepšie.

Tento rok to bolo podobne. Futbaloví fanúšikovia boli nesmierne vďační, že sa mohli opäť spolu vybrať na turnaj, zabaviť sa a vidieť svojich hráčov. To, že sa dostali zo skupiny, nikto nečakal, hoci každý v to dúfal. Po návrate z Francúzska sa dostalo hráčom kráľovského privítania. Napriek tomu, že ich tím vypadol s Francúzskom, Íri turnaj vyhrali. O ich fanúšikoch sa bude hovoriť v dobrom oveľa dlhšie ako o víťaznom tíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v štrnástej etape štvrtý, po skvelom závere vyhral Fraile

Slovenský cyklista opäť zvýšil svoj náskok v bodovacej súťaži.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Trump je tým najhorším spojením Danka s Gašparovičom

Metafory zlyhávajú.


Už ste čítali?