reklama

Tak nám povolili interupcie, pani Müllerová

Tento rok sa Írsko stalo poslednou krajinou v Európskej Únii ktorá povolila interupcie. Bol to dlhý boj, trvajúci desaťročia, a nie bez obetí. Hoci súdy už dávno rozhodli o povolení interupcií a väčšina verejnosti bola tiež za, až jedna mŕtva matka, desiatky tisíc protestujúcich a ohromný politický boj rozhodli, že zdravie tehotných žien bude v Írsku chránené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

28. Októbra 2012 zomrela na akútnu otravu krvi Savita Halappanavar, po troch dňoch ukrutných bolestí. Táto zubárka pôvodne z Indie, pracujúca v Írskom meste Galway, bola sedemnásť týždňov tehotná, keď sa objavili komplikácie. Jej plod umieral, a hoci mu lekári ešte stále namerali tep, nemal šancu prežiť. Bohužiaľ, lekárom zákon neumožňoval žijúci plod odstrániť. A tak sa iba prizerali ako v ich opatere zomrela 31-ročná žena.

Takmer okamžite sa zdvihla vlna protestov, nielen v Írsku, ale aj v Británii, Indii a inde, proti zákonu, ktorý zapríčinil smrť Savity. Tento zákon mal totiž už byť dvadsať rokov zmenený, aby sa predišlo práve takejto situácii.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prípade detí je Írsko mimoriadne konzervatívne. Do začiatku deväťdesiatych rokov bola antikoncepcia, vrátane kondómov, dostupná iba na vypýtanie od lekárnika, a iba pre osoby nad 18 rokov. Ochrana plodu pred narodením bola zakotvená v ústave, a ešte v roku 1957 bola lekárka ktorá vykonala interupciu odsúdená k trestu smrti (rozsudok sa neskôr zmenil na doživotné väzenie). Tento prístup k sexu sa prejavuje v spoločnosti ešte teraz: väčšina mojich známych má aspoň dvoch súrodencov, a pomerne veľa z nich ich má až šesť. Ale časy sa menia, a tí istí ľudia, ktorí vyrastali vo veľkých rodinách, sú dnes takmer často bezdetní. Vďačia tomu najmä otvorenému trhu s antikoncepciou a dostupnosti interupcií v Británii, kam minulý rok vycestovalo za umelým potratom takmer 4000 Írok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve cestovanie do Británie začalo liberalizáciu interupcií v Írsku. V roku 1992 štát nechcel dovoliť mladej obeti znásilnenia, ktorá hrozila samovraždou, vycestovať do Londýna. Najvyšší súd krajiny však rozhodol, že v prípade ohrozenia zdravia matky, vrátane možnosti samovraždy, musí štát umožniť interupcie. Nezadal však termín dokedy by bolo treba prijať legislatívu na túto zmenu, a tak miestni politici urobili to, čo robia najlepšie: zahrabali si hlavu do priesku a na zmenu zákonov zabudli.

Časom sa však situácia pre ženy mierne zlepšila. Dva dodatky k ústave najskôr dali ženám právo vycestovať za interupciou, a neskôr aj právo na informácie ako a kam vycestovať. Napriek týmto zákonom sa však ešte pred necelými troma rokmi musel Európsky súd pre ľudské práva zaoberať sťažnosťami žien, ktoré nemali prístup k informáciám o interupciách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po tom, čo Savita zomrela, sa zdvihla vlna protestov. Tisíce ľudí pochodovali menšími mestami v Írsku; v Dubline som bol svedkom demonštrácie okolo 10 000 ľudí (podľa organizátorov). Najväčšia demonštrácia mala okolo 30 000 ľudí. Pre porovnanie, protesty proti kríze, šetreniu alebo prepúšťaniu málokedy presiahnu 2 000 ľudí. Samozrejme, protesty boli aj na druhej strane, za zachovanie zákazu interupcií. Ale verejná mienka už bola natoľko obrátená na stranu ochrany matky, že aj najväčšia a najhlasnejšia skupina proti interupciám, Youth Defense, sa musela obrátiť na podobné skupiny v USA pre financovanie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po dlhom politickom boji schválil v Júli tohto roku parlament zákon na ochranu života matiek. Prezident ho podpísal o dva týždne neskôr. Hoci sa pozornosť médií upriamuje na aktívne prerušenie tehotenstva v prípade komplikácií – fyzických alebo psychických – tento zákon najviac pomôže matkám podstupujúcim liečenie, ktoré by mohlo ohroziť ich plod. Odteraz majú ženy napríklad povolené liečiť si rakovinu počas tehotenstva. Plný zákon však začne platiť až po tom, čo Írska lekárska komora nominuje príslušných lekárov na vykonávanie interupcií. Ostáva len dúfať, že sa to stane skôr než zomrie ďalšia matka.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu