Írske referendum o stabilite

Autor: Jozef Purdeš | 31.5.2012 o 12:21 | Karma článku: 4,40 | Prečítané:  381x

Dnes sa v Írsku refernduje. Hlasuje sa o zmluve o stabilite, o kontrole miestnej ekonomiky Nemcami, o záchrane Írska alebo o vyplatení skorumpovaných bankárov. Opis zmluvy sa mení podľa toho, koho sa na ňu spýtate. Napriek všetkým týmto sloganom, plagátom a vystúpení politikov si však veľa Írov uvedomuje že o nič nejde. Takéto bezpredmetné referendum sme tu už dlho nemali.

Predvolebná kampaň sa rozbehla začiatkom mája. Referendová komisia poslala všetkým brožúrku s presným znením zmluvy, v angličtine a galštine. Politické strany a združenia začali vešať plagáty a posielať letáky. A niekoľko dní pred hlasovaním sa začali množiť politické mítingy.

Rozloženie síl sa za posledný čas nezmenilo: Za zmluvu vystupujú centristické strany, vládni Fine Gael a Labouristi, a opoziční Fianna Fáil. Proti zmluve sú už tradične ľavicové strany, od parlamentnej Sinn Féin, až po malé komunistické straničky.

Argumenty za schválenie zmluvy, ako ich prezentuje vláda, sa dajú zhrnúť do niekoľkých bodov:

  • Predpokladá sa, že Írsko bude najneskôr do roku 2015 potrebovať čerpať peniaze zo záchranného fondu. Ratifikácia zmluvy umožní Írom prístup k tomuto fondu.
  • Treba ukázať Európskej Únii, že Írsko je dôveryhodný partner, a nedať Bruselu šancu aby spravila z Írska príklad pre iné štáty ktoré by sa zdráhali zmluvu prijať.
  • Väčšina súkromných firiem, od obrov ako Microsoft a eBay, až po malé obchody, podporuje prijatie zmluvy o stabilite.
Podľa letákov a plagátov ktoré som videl, aj argumenty proti zmluve sa dajú jednoducho zhrnúť:
  • Írsko bolo prinútené Európskou Centrálnou Bankou garantovať straty súkromných bánk. Voliči by sa mali poučiť z histórie a nedávať ešte viac právomocí do rúk Bruselských byrokratov.
  • Táto zmluva dáva nepomerne viac výhod Nemecku ako komukoľvek inému. Mala by byť prerokovaná tak, aby z nej všetci ťažili.
  • Intervencia EÚ a IMF zatiaľ národné ekonomické krízy vždy iba prehĺbila namiesto toho, aby ich vyriešila. Írsko by sa malo vybrať Islandskou cestou a nechať súkromné banky padnúť.
Celé referendum je vlastne o dôvere. Zástanci zmluvy o stabilite sa snažia ukázať že Írsko je dôveryhodný partner, zatiaľ čo jej odporcovia jednoducho neveria Európskym byrokratom. Väčšina voličov však tentoraz ostáva apatická, a bude zázrak ak sa viac ako polovica z nich zúčastní na hlasovaní (referendá v Írsku nemajú minimálnu účasť na to, aby boli platné). Nikto totiž neverí, že zmluva v súčasnom znení prejde vo Francúzsku, a tak o novej zmluve budú musieť Íri opäť neskôr hlasovať. A ako zamietnutie Lisabonskej zmluvy a Zmluvy z Nice v minulosti ukázalo, ak sa tu niečo odmietne, bude sa hlasovať znova až kým to prejde.

Väčšina mojich známych nebude hlasovať vôbec alebo bude hlasovať za zmluvu. Súhlasia síce s argumentmi opozície a chceli by dať vláde symbolickú facku za zvyšovanie daní, ale takisto si uvedomujú že sme v takej kaši že členstvo v Európskom záchrannom systéme nám dáva šancu sa z toho dostať. Výskumy verejnej mienky zatiaľ ukazujú, že iní rozmýšľajú podobne. Zmluva prejde, ale účasť bude mizerná.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?