18. Január: Deň bez internetu

Autor: Jozef Purdeš | 17.1.2012 o 14:18 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  1720x

Doteraz sa pamätám ako pred rokmi vyšli noviny na Slovensku s bielou prednou stranou, na protest proti cenzúre. Ešte stále mám niekde odložený môj výtlačok SME. V stredu 18. Januára sa stane niečo podobné s veľkými internetovými portálmi ako Reddit a Wikipedia. Na protest proti cenzúre od Kongresu USA.

S týmto obrázkom sa onedlho možno stretnete.S týmto obrázkom sa onedlho možno stretnete.
V Kongrese kolujú dva zákony, ktoré naoko vyzerajú ako podpora boja proti narušeniu duševného vlastníctva: SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act). Tieto zákony majú za úlohu bojovať proti nelegálnej ponuke produktov mediálnych spoločností, ale aj proti on-line predaju falošných výrobkov, od hodiniek až po lieky. Bohužiaľ, technická implementácia v týchto zákonoch sa vymkla spod kontroly a teraz hrozí, že značne naruší životaschopnosť celého internetu.

Podľa týchto navrhovaných zákonov, majitelia duševného vlastníctva budú mať možnosť odstaviť celú doménu ak sa v nej nájde nelegálny obsah alebo linky na nelegálny obsah, prinútiť iné firmy skončiť spoluprácu s takouto doménou, alebo prinútiť poskytovateľov internetu aby tieto domény blokovali, ak sú registrované v zahraničí. Úrady USA budú povinné konať proti majiteľom týchto domén, a to aj v prípade ak majitelia nie sú občanmi USA a nerobia nič proti zákonom vlastnej krajiny. Tu sú len niektoré príklady čo by sa stalo keby SOPA a PIPA boli schválené v súčasnej podobe:

  1. Google – Domény google.com a youtube.com by boli skonfiškované. V súčasnosti sa Google podriaďuje existujúcemu zákonu na ochranu autorských práv, DMCA (Digital Millenium Copyright Act), ktorý ho chráni pred trestom ak okamžite vymažú nelegálny obsah o ktorý požiadajú vlastníci tohto obsahu. Podľa nových zákonov by museli odstrániť tento obsah okamžite ako ho jeho užívatelia nahrajú.

  2. Amazon – Množstvo elektronických kníh nie je nič viac ako kópia prác iných. Amazon takto predáva množstvo kníh ktoré sú iba zbierkami článkov z Wikipedie, novín alebo iných zdrojov. Ak ich Amazon nebude kontrolovať a mazať len čo ich niekto opäť nahraje, ktorýkoľvek vlastník daného textu môže požiadať súd o uzavretie domény amazon.com.

  3. Reddit, Fark – Stránky kde užívatelia uverejňujú linky budú musieť okamžite kontrolovať všetko čo tam ľudia uverejnia. Menšie portály si nebudú môcť dovoliť zamestnať ľudí na túto prácu a budú musieť zavrieť.

  4. SME – Niekto dal do blogu fotku ktorú zobral bez povolenia z inej stránky? Alebo nalinkoval na video, ktoré má v pozadí hudbu chránenú autorskými právami? To stačí na to aby bolo SME blokované v USA a jeho manažment zatknutý ak navštívia Štáty. Takisto im akýkoľvek obchodní partneri z USA budú musieť odmietnuť ďalšiu spoluprácu.

  5. Wikileaks – Stránky ako Wikileaks a blogy ktoré uverejňujú informácie o neetických alebo kriminálnych aktivitách firiem a štátov budú zavreté, lebo dokumenty ktoré poukazujú na tieto aktivity sú často chránené autorskými právami.

  6. Mozilla – Tvorca populárneho Firefox prehliadača bude mať problém lebo jeho otvorená architektúra umožňuje ľuďom vytvárať vlastné vylepšenia ktoré by mohli obísť blokovanie domén. V tomto budú mať problémy aj iné spoločnosti, ako napríklad poskytovatelia rôznych verzií Linuxu alebo softvéru na anonymné surfovanie, ako Tor.

Pred niekoľkými dňami sa Biely Dom postavil proti SOPA a PIPA. Kongres už zrušil plánované hlasovanie o SOPA, ale o PIPA sa ešte stále bude rozhodovať. Jeden zo spoluzakladateľov portálu Reddit sa preto rozhodol, že svoju stránku v stredu zmrazí. Odvtedy sa k nemu pridali aj ďalšie veľké stránky: Wikipedia, Boing Boing, portál Cheezburger a iné. Hoci sa firmy ako Google a Facebook ešte nevyjadrili, ich užívatelia plánujú protestné akcie. V stredu teda dostaneme malú príchuť toho ako bude vyzerať internet ak by SOPA alebo PIPA prešli Kongresom a Bielym Domom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

ŠPORT

Ramsay uzemnil aj Cháru. Nie som demokrat, tvrdí Kanaďan

Som fajn chlapík, keď hráči robia to, čo im poviem, hovorí nový tréner hokejovej reprezentácie.


Už ste čítali?