18. Január: Deň bez internetu

Autor: Jozef Purdeš | 17.1.2012 o 14:18 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  1713x

Doteraz sa pamätám ako pred rokmi vyšli noviny na Slovensku s bielou prednou stranou, na protest proti cenzúre. Ešte stále mám niekde odložený môj výtlačok SME. V stredu 18. Januára sa stane niečo podobné s veľkými internetovými portálmi ako Reddit a Wikipedia. Na protest proti cenzúre od Kongresu USA.

S týmto obrázkom sa onedlho možno stretnete.S týmto obrázkom sa onedlho možno stretnete.
V Kongrese kolujú dva zákony, ktoré naoko vyzerajú ako podpora boja proti narušeniu duševného vlastníctva: SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act). Tieto zákony majú za úlohu bojovať proti nelegálnej ponuke produktov mediálnych spoločností, ale aj proti on-line predaju falošných výrobkov, od hodiniek až po lieky. Bohužiaľ, technická implementácia v týchto zákonoch sa vymkla spod kontroly a teraz hrozí, že značne naruší životaschopnosť celého internetu.

Podľa týchto navrhovaných zákonov, majitelia duševného vlastníctva budú mať možnosť odstaviť celú doménu ak sa v nej nájde nelegálny obsah alebo linky na nelegálny obsah, prinútiť iné firmy skončiť spoluprácu s takouto doménou, alebo prinútiť poskytovateľov internetu aby tieto domény blokovali, ak sú registrované v zahraničí. Úrady USA budú povinné konať proti majiteľom týchto domén, a to aj v prípade ak majitelia nie sú občanmi USA a nerobia nič proti zákonom vlastnej krajiny. Tu sú len niektoré príklady čo by sa stalo keby SOPA a PIPA boli schválené v súčasnej podobe:

  1. Google – Domény google.com a youtube.com by boli skonfiškované. V súčasnosti sa Google podriaďuje existujúcemu zákonu na ochranu autorských práv, DMCA (Digital Millenium Copyright Act), ktorý ho chráni pred trestom ak okamžite vymažú nelegálny obsah o ktorý požiadajú vlastníci tohto obsahu. Podľa nových zákonov by museli odstrániť tento obsah okamžite ako ho jeho užívatelia nahrajú.

  2. Amazon – Množstvo elektronických kníh nie je nič viac ako kópia prác iných. Amazon takto predáva množstvo kníh ktoré sú iba zbierkami článkov z Wikipedie, novín alebo iných zdrojov. Ak ich Amazon nebude kontrolovať a mazať len čo ich niekto opäť nahraje, ktorýkoľvek vlastník daného textu môže požiadať súd o uzavretie domény amazon.com.

  3. Reddit, Fark – Stránky kde užívatelia uverejňujú linky budú musieť okamžite kontrolovať všetko čo tam ľudia uverejnia. Menšie portály si nebudú môcť dovoliť zamestnať ľudí na túto prácu a budú musieť zavrieť.

  4. SME – Niekto dal do blogu fotku ktorú zobral bez povolenia z inej stránky? Alebo nalinkoval na video, ktoré má v pozadí hudbu chránenú autorskými právami? To stačí na to aby bolo SME blokované v USA a jeho manažment zatknutý ak navštívia Štáty. Takisto im akýkoľvek obchodní partneri z USA budú musieť odmietnuť ďalšiu spoluprácu.

  5. Wikileaks – Stránky ako Wikileaks a blogy ktoré uverejňujú informácie o neetických alebo kriminálnych aktivitách firiem a štátov budú zavreté, lebo dokumenty ktoré poukazujú na tieto aktivity sú často chránené autorskými právami.

  6. Mozilla – Tvorca populárneho Firefox prehliadača bude mať problém lebo jeho otvorená architektúra umožňuje ľuďom vytvárať vlastné vylepšenia ktoré by mohli obísť blokovanie domén. V tomto budú mať problémy aj iné spoločnosti, ako napríklad poskytovatelia rôznych verzií Linuxu alebo softvéru na anonymné surfovanie, ako Tor.

Pred niekoľkými dňami sa Biely Dom postavil proti SOPA a PIPA. Kongres už zrušil plánované hlasovanie o SOPA, ale o PIPA sa ešte stále bude rozhodovať. Jeden zo spoluzakladateľov portálu Reddit sa preto rozhodol, že svoju stránku v stredu zmrazí. Odvtedy sa k nemu pridali aj ďalšie veľké stránky: Wikipedia, Boing Boing, portál Cheezburger a iné. Hoci sa firmy ako Google a Facebook ešte nevyjadrili, ich užívatelia plánujú protestné akcie. V stredu teda dostaneme malú príchuť toho ako bude vyzerať internet ak by SOPA alebo PIPA prešli Kongresom a Bielym Domom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Everest bude ešte ťažší. Čakanie v zápche môže horolezcov stáť život

Hillaryho výšvih – poslednú veľkú prekážku pri výstupe zničilo zemetrasenie.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?