Ako nám v Atlante snežilo

Autor: Jozef Purdeš | 13.1.2011 o 12:07 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1584x

V sobotu vypukla v obchodoch panika. Na nedeľu večer predpovedali sneženie s akumuláciou okolo desať centimetrov, a už deň predtým ľudia kupovali všetko čo mohli. Vtedy som ešte túto paniku nechápal. Avšak dnes, po troch dňoch strávených doma, už viem: keď v Atlante nasneží, život tu skolabuje.

Kalamitné množstvo snehuKalamitné množstvo snehu
Atlanta nie je pripravená na sneh. Hoci tu sneží takmer každý rok, nemáme ani dostatok ľudí a materiálu na to, aby sme očistili tých 320 kilometrov diaľníc ktoré prechádzajú mestom. Tých desať snežných pluhov v Atlante (pre porovnanie, New York City ich má 1700) nestačí ani na odpratanie centra. Našťastie, väčšinou keď sneží, teplota je nad bodom mrazu a sneh sa rýchle roztopí. Nie však v tomto prípade. V nedeľu začalo snežiť a na druhý deň život v Atlante skolaboval.

Pondelok
Cez noc napadlo medzi piatimi a dvadsiatimi centimetrami snehu. Viac na severe mesta. Nad ránom sa sneženie zmenilo na mrznúci dážď, ktorý vytvoril asi centimetrovú vrstvu ľadu na snehu. Niečo presiaklo, a ľad sa vytvoril aj pod snehom. Mestá v Atlante a okolí zrušili všetko čo sa dalo: školy, úrady, návštevy vo väzniciach, dokonca aj hromadnú dopravu. Okrem metra tu nepremávalo nič.

Letisko v Atlante tiež nezvládlo situáciu. Delta, najväčšia letecká spoločnosť na svete, zrušila okolo 2000 letov. AirTran zrušil všetky lety. Hoci to dokopy predstavuje menej ako 10% všetkých letov v USA, Atlanta má najrušnejšie letisko na svete a zrušenie takmer všetkých letov z mesta a do mesta spôsobilo problémy v celej krajine.

Cestná doprava na tom nebola o nič lepšie. Ľudia uviazli v čakárni diaľkovej autobusovej firmy Greyhound v centre Atlanty, a polícia sa k nim dostala až po takmer 24 hodinách aby im rozdala deky a jedlo. Na mimoriadne rušnej diaľnici I-285 sa vzpriečil kamión, a do poludnia sa tam vytvorila osem kilometrová zápcha, ktorá zabránila vyčisteniu diaľnice. Autoritám sa podarilo odstrániť vzpriečený kamión až v utorok.

Utorok
Ráno sa do správ dostali videá ľudí, korčuľujúcich sa na hlavných cestách po meste. Cestná správa v Georgii vyhlásila, že ich najvyššia priorita je očistiť diaľnice (do utorka večera sa im podarilo očistiť okolo troch štvrtín); ostatné cesty budú musieť počkať. Starosta Atlanty Kasim Reed začal teda hľadať súkromné firmy, ktoré by pomohli s čistením mesta. Cesty prvej a druhej triedy boli cez väčšinu dňa ešte stále neprejazdné. Obchody neboli zásobované a ľudia, ktorí sa do nich vybrali pešo, zistili že množstvo sortimentu, najmä ovocie a zelenina, bolo vypredané.

Letecká doprava sa trocha zlepšila; Delta zrušila „iba“ okolo 1400 letov, no AirTran ostal uzavretý. Autobusy ešte stále nepremávali a všetky úrady ostali zatvorené. Poobede som sa vybral na prechádzku, a cesty v mojom okolí sa mi už zdali prejazdné. Nič nebolo odpratané, ale autá vyjazdili koľajnice, v ktorých sa dalo pohodlne ísť. Okolo sa ešte stále držal sneh, najmä vďaka mrznúcim teplotám a škrupine ľadu na povrchu.

Čakanie na odmäk však vytvorilo jeden problém: neodprataný sneh zabránil vode odtekať a keď začali teploty v noci opäť klesať, voda vo vyjazdených koľajniciach zamrzla.

Streda
Zobudili sme sa do ľadového rána. Ľudia, buď netrpezliví z nútene predĺženého víkendu alebo presvedčení že to už zvládnu, za vyrútili na cesty. Ešte pred dopravnou špičkou sa im podarilo zablokovať niekoľko diaľníc a hlavných ciest, najmä vďaka ľadu, ktorý sa vytvoril cez noc. Problémy však pokračovali aj cez deň. Okolo tretej popoludní sa napríklad na jednom z hlavných ťahov vytvorila 24-kilometrová zápcha keď nehoda uzavrela všetky okrem jedného pruhu. Vedľajšie cesty boli ešte stále v zlom stave a policajti odkláňali dopravu od úsekov kde sa ľad ešte neroztopil.

Situácia sa však už začala vracať do normálu. Hoci školy a hromadná doprava ostali zavreté, množstvo zrušených letov ďalej klesalo, úrady sa začali popoludní otvárať a obchody, ktoré boli dovtedy otvorené iba od desiatej do štvrtej, sa pomaly vracali k svojim normálnym otváracím hodinám. Hlavné cesty boli opäť sčasti prejazdné, vďaka súkromným posypovým firmám, a konečne vyšlo slnko, ktoré pomáhalo roztopiť ľad. Teploty však ostali pod nulou, a po západe slnka ihneď všetko primrzlo.

Štvrtok
Teploty majú ísť oddnes hore, a posledný sneh a ľad by mal zmiznúť v nedeľu. Viaceré školy sú ešte stále zavreté, no obchody a úrady sa vrátili do normálu, hoci ešte potrvá niekoľko dní kým sa plne obnoví zásobovanie. Niektoré autobusové linky už premávajú. A výpočty škôd sa môžu začať. Našťastie tentoraz boli fyzické škody minimálne, ale škody na strate produktivity pôjdu do miliárd. Ľudia sa však nepoučia: pripravenosť na ďalšie sneženie sa nezlepší a keď sneh opäť príde, ľudia (teraz už aj vrátane mňa) spanikária a vykúpia obchody, aby potom pokojne čakali doma hoci aj týždeň kým sa sneh roztopí.

Obrázky z dopravných kamier


10. 1., 6:29 - O takomto čase je tento úsek plný áut


10. 1., 6:24 - Opustené autá vodičov, ktorí sneh už
nezvládali


10. 1., 13:29 - Normálne jedna z najrušnejších
diaľníc v Atlante

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.


Už ste čítali?