Ako nám v Atlante snežilo

Autor: Jozef Purdeš | 13.1.2011 o 12:07 | Karma článku: 8,07 | Prečítané:  1577x

V sobotu vypukla v obchodoch panika. Na nedeľu večer predpovedali sneženie s akumuláciou okolo desať centimetrov, a už deň predtým ľudia kupovali všetko čo mohli. Vtedy som ešte túto paniku nechápal. Avšak dnes, po troch dňoch strávených doma, už viem: keď v Atlante nasneží, život tu skolabuje.

Kalamitné množstvo snehuKalamitné množstvo snehu
Atlanta nie je pripravená na sneh. Hoci tu sneží takmer každý rok, nemáme ani dostatok ľudí a materiálu na to, aby sme očistili tých 320 kilometrov diaľníc ktoré prechádzajú mestom. Tých desať snežných pluhov v Atlante (pre porovnanie, New York City ich má 1700) nestačí ani na odpratanie centra. Našťastie, väčšinou keď sneží, teplota je nad bodom mrazu a sneh sa rýchle roztopí. Nie však v tomto prípade. V nedeľu začalo snežiť a na druhý deň život v Atlante skolaboval.

Pondelok
Cez noc napadlo medzi piatimi a dvadsiatimi centimetrami snehu. Viac na severe mesta. Nad ránom sa sneženie zmenilo na mrznúci dážď, ktorý vytvoril asi centimetrovú vrstvu ľadu na snehu. Niečo presiaklo, a ľad sa vytvoril aj pod snehom. Mestá v Atlante a okolí zrušili všetko čo sa dalo: školy, úrady, návštevy vo väzniciach, dokonca aj hromadnú dopravu. Okrem metra tu nepremávalo nič.

Letisko v Atlante tiež nezvládlo situáciu. Delta, najväčšia letecká spoločnosť na svete, zrušila okolo 2000 letov. AirTran zrušil všetky lety. Hoci to dokopy predstavuje menej ako 10% všetkých letov v USA, Atlanta má najrušnejšie letisko na svete a zrušenie takmer všetkých letov z mesta a do mesta spôsobilo problémy v celej krajine.

Cestná doprava na tom nebola o nič lepšie. Ľudia uviazli v čakárni diaľkovej autobusovej firmy Greyhound v centre Atlanty, a polícia sa k nim dostala až po takmer 24 hodinách aby im rozdala deky a jedlo. Na mimoriadne rušnej diaľnici I-285 sa vzpriečil kamión, a do poludnia sa tam vytvorila osem kilometrová zápcha, ktorá zabránila vyčisteniu diaľnice. Autoritám sa podarilo odstrániť vzpriečený kamión až v utorok.

Utorok
Ráno sa do správ dostali videá ľudí, korčuľujúcich sa na hlavných cestách po meste. Cestná správa v Georgii vyhlásila, že ich najvyššia priorita je očistiť diaľnice (do utorka večera sa im podarilo očistiť okolo troch štvrtín); ostatné cesty budú musieť počkať. Starosta Atlanty Kasim Reed začal teda hľadať súkromné firmy, ktoré by pomohli s čistením mesta. Cesty prvej a druhej triedy boli cez väčšinu dňa ešte stále neprejazdné. Obchody neboli zásobované a ľudia, ktorí sa do nich vybrali pešo, zistili že množstvo sortimentu, najmä ovocie a zelenina, bolo vypredané.

Letecká doprava sa trocha zlepšila; Delta zrušila „iba“ okolo 1400 letov, no AirTran ostal uzavretý. Autobusy ešte stále nepremávali a všetky úrady ostali zatvorené. Poobede som sa vybral na prechádzku, a cesty v mojom okolí sa mi už zdali prejazdné. Nič nebolo odpratané, ale autá vyjazdili koľajnice, v ktorých sa dalo pohodlne ísť. Okolo sa ešte stále držal sneh, najmä vďaka mrznúcim teplotám a škrupine ľadu na povrchu.

Čakanie na odmäk však vytvorilo jeden problém: neodprataný sneh zabránil vode odtekať a keď začali teploty v noci opäť klesať, voda vo vyjazdených koľajniciach zamrzla.

Streda
Zobudili sme sa do ľadového rána. Ľudia, buď netrpezliví z nútene predĺženého víkendu alebo presvedčení že to už zvládnu, za vyrútili na cesty. Ešte pred dopravnou špičkou sa im podarilo zablokovať niekoľko diaľníc a hlavných ciest, najmä vďaka ľadu, ktorý sa vytvoril cez noc. Problémy však pokračovali aj cez deň. Okolo tretej popoludní sa napríklad na jednom z hlavných ťahov vytvorila 24-kilometrová zápcha keď nehoda uzavrela všetky okrem jedného pruhu. Vedľajšie cesty boli ešte stále v zlom stave a policajti odkláňali dopravu od úsekov kde sa ľad ešte neroztopil.

Situácia sa však už začala vracať do normálu. Hoci školy a hromadná doprava ostali zavreté, množstvo zrušených letov ďalej klesalo, úrady sa začali popoludní otvárať a obchody, ktoré boli dovtedy otvorené iba od desiatej do štvrtej, sa pomaly vracali k svojim normálnym otváracím hodinám. Hlavné cesty boli opäť sčasti prejazdné, vďaka súkromným posypovým firmám, a konečne vyšlo slnko, ktoré pomáhalo roztopiť ľad. Teploty však ostali pod nulou, a po západe slnka ihneď všetko primrzlo.

Štvrtok
Teploty majú ísť oddnes hore, a posledný sneh a ľad by mal zmiznúť v nedeľu. Viaceré školy sú ešte stále zavreté, no obchody a úrady sa vrátili do normálu, hoci ešte potrvá niekoľko dní kým sa plne obnoví zásobovanie. Niektoré autobusové linky už premávajú. A výpočty škôd sa môžu začať. Našťastie tentoraz boli fyzické škody minimálne, ale škody na strate produktivity pôjdu do miliárd. Ľudia sa však nepoučia: pripravenosť na ďalšie sneženie sa nezlepší a keď sneh opäť príde, ľudia (teraz už aj vrátane mňa) spanikária a vykúpia obchody, aby potom pokojne čakali doma hoci aj týždeň kým sa sneh roztopí.

Obrázky z dopravných kamier


10. 1., 6:29 - O takomto čase je tento úsek plný áut


10. 1., 6:24 - Opustené autá vodičov, ktorí sneh už
nezvládali


10. 1., 13:29 - Normálne jedna z najrušnejších
diaľníc v Atlante

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prečo sa na verdikt v nástenkovom tendri čakalo desať rokov?

Prípad stále nie je na konci. Odvolanie exministrov bude riešiť Najvyšší súd, ktorý naťahuje aj kauzu tunelovania nebankovky, za ktorou je Jozef Majský.


Už ste čítali?