reklama

Vzbura cestujúcich

Keď si príslušníci TSA, štátnej agentúry ktorá má na starosti bezpečnostné prehliadky cestujúcich na letiskách, náhodne vybrali Johna Tynera aby prešiel novým röntgenovým skenerom, netušili akú búrku spustia. Tynerov záznam jeho prehliadky sa stal legendárnym a spustil vlnu protestov, ktoré sa doteraz nepodarilo plne zastaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

TSA vždy reagovala na nové nebezpečenstvá; nikdy ich nepredvídala. Vyzúvanie cestujúcich bolo zavedené až po tom čo jeden terorista sa snažil odpáliť bombu schovanú v topánke, a zákaz prepravy tonérov do tlačiarní prišiel až po tom, ako do nich teroristi schovali bomby. A tak nebolo prekvapením keď sa TSA rozhodla sprísniť prehliadky aby predišla ďalšej bombe schovanej v spodnom prádle po podobnom prípade z minulých Vianoc. Ako to však spraviť bez toho aby sa agenti pozerali ľuďom pod spodné prádlo? Nijak. Buď sa vám tam agenti pozrú, alebo všetko dobre ohmatajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak sa začali inštalovať nové röntgeny, ktoré sú moc slabé na to aby vám videli na kosti, ale dostatočne silné na to aby vás ukázali na obrazovke nahých. Samozrejme, ľudia neboli moc nadšení. Hoci im vraj na obrazovke rozmazali tváre aby ich nebolo spoznať a obrázky sa vraj nedali ukladať alebo tlačiť, predsa nie je nikomu príjemné ak si nikto obhliada ich nahé telo. Nepomohli ani správy, ktoré vyvracali tvrdenia TSA. Tak napríklad na Floride bol pracovník letiska zatknutý po tom, ako zaútočil na kolegu. Obvinený pracovník povedal, že sa mu obeť neustále vysmievala kvôli malej veľkosti jeho mužnosti, viditeľnej na jeho röntgenovom snímku. V Anglicku zase pracovníci miestnej kontroly bez problémov vytlačili kópie obrázku indického herca, ktorý potom tie fotky veselo podpisoval.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A tak keď John Tyner prišiel na radu, využil možnosť odmietnuť röntgen a ísť namiesto toho na osobnú prehliadku. A všetko si to tajne nahrával na telefón. Ľudia, ktorí požiadajú o osobnú prehliadku budú nepríjemne prekvapení. Osobná prehliadka je totiž podobná dôkladnej prehliadke u lekára alebo sexuálnemu obťažovaniu, s jediným rozdielom že cestujúci ostanú oblečení. Tyner, vedomý si že o niekoľko sekúnd mu bude cudzí muž mágať guľky, tak predniesol dnes už slávnu vetu: „If you touch my junk, I'll have you arrested.“ (Ak sa dotkneš mojich súkromných orgánov, nechám ťa zatknúť.) To sa pracovníkom TSA nepáčilo, a čoskoro bol Tyner vykázaný z letiska. Teraz mu hrozí pokuta alebo dokonca väzenie, lebo podľa TSA sa ľudia automaticky vzdávajú svojich práv keď sa postavia do rady na bezpečnostnú prehliadku na letisku a musia sa podriadiť všetkým príkazom agentov TSA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď Tyner uverejnil svoju nahrávku, strhla sa spúšť príhod ľudí, ktorí mali problémy s kontrolami. Jednu ženu, ktorá prišla o prsník kvôli rakovine, prinútili odopnúť si protézu prsníka keď ju prehliadali. Mužovi, ktorý musel mať pripevnený vak s trubičkou k močovodu, trubičku vytrhli a nechali mokrého od vlastnej moči. A na internete sa začali objavovať videá kričiacich a plačúcich detí, ktorých ohmatávali pracovníci TSA. Tieto a podobné príhody sa stali mimoriadne populárne najmä vďaka portálu Drudge Report, ktorého majiteľ si nenechá ujsť jedinú príležitosť aby uverejnil niečo čo by poškodilo šéfku americkej vnútornej bezpečnosti (DHS) Janet Napolitano.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postupom času sa vytvoril pomerne jasný front v boji za a proti zvýšeným bezpečnostným prehliadkam. Na jednej strane bola DHS, pod ktorú patrí TSA, americká vláda a staré médiá, najmä noviny, ktoré v súčasnosti bojujú o prežitie a dúfajú vo finančnú pomoc z federálneho rozpočtu. Ich argument by sa dal zosumarizovať jedinou vetou z LA Times: Zavri zobák a nechaj sa zröntgenovať. („Shut up and be scanned.“) Na druhej strane boli nové médiá a obyčajní ľudia. Ich hlavný argument sa týkal ochrany súkromia. Spor nakoniec kulminoval v dni občianskej neposlušnosti, 24. Novembra, keď mali cestujúci žiadať o osobnú prehliadku. Namiesto dvadsiatich sekúnd by tak každému trvalo okolo piatich minút prejsť bezpečnostnou kontrolou, a keďže streda pred dňom vďakyvzdania patrí medzi najrušnejšie dni pre letiská, doprava by skolabovala. TSA situáciu vyriešila tým, že v ten deň vypla röntgeny a posielala všetkých cestujúcich cez staré detektory kovov.

Tento najnovší spor medzi cestujúcimi a TSA je však mimoriadne nafúknutý. Keď si uvážime množstvo cestujúcich ktorí denne prechádzajú letištnými kontrolami, jeden alebo dvaja ľudia s mimoriadne nepriaznivou skúsenosťou týždenne predstavujú veľmi malé percento. Nebyť Internetu a niektorých portálov ktoré radi uverejňujú hororové príbehy, nikto by si ich ani nevšimol. Najhorší vinník je však samotná TSA. Jej riaditeľ, ako aj jeho šéfka sa vyjadrovali na adresu svojich oponentov mimoriadne nešťastne. Ich hlavný argument bol že lietanie nie je ľudské právo, ale výsada, a keď sa ľuďom nepáčia letištné kontroly, nemusia lietať. (Medzitým začala TSA rozširovať svoje kontroly aj na autobusové stanice, tak autobusová preprava bude o chvíľu tiež len výsadou.) Aj názov osobnej prehliadky nebol práve najlepší: „enhanced patdown“ evokoval eufemizmus „enhanced interrogation“, ktorý sa používa namiesto mučenia.

Ľudia si časom zvyknú a situácia sa ustáli, ale TSA bude zodpovedná za desiatky či stovky ľudských životov, najmä kvôli tomu že nevedela cestujúcim predať zvýšené bezpečnostné kontroly. Vedci z Cornell University totiž vypočítali že sprísnenie bezpečnostných opatrení v minulosti, najmä zákaz tekutín a vyzúvanie sa, spôsobilo pokles v počte leteckých cestujúcich a zvýšenie počtu áut na cestách. Z prvé tri mesiace od prijatia týchto opatrení zomrelo na cestách okolo 130 ľudí viac ako normálne. TSA svojou rétorikou typu „keď sa vám nepáči, šoférujte“ opäť spôsobí nárast počtu vozidiel na cestách a viac dopravných nehôd a úmrtí. Novými opatreniami sa štatistická pravdepodobnosť teroristického útoku na americké lietadlo trochu znížila, a v prepočte na pasažierov sa možno zachráni život alebo dva ročne. Na úkor desiatok úmrtí v dopravných nehodách na cestách.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu