reklama

30-miliardovy prehresok Europskej Centralnej Banky

Europska Centralna Banka ma na krku zalobu za porusenie patentu tykajuceho sa ochrannych prvkov na bankovkach.  Kto vie; mozno budu musiet Europania platit Americanom za pouzivanie vlastnych penazi...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Peniaze nie su zadarmo, ani pre centralne banky. ECB nie je vynimkou: jedna bankovka ich stoji okolo 0,082 Eur; tato suma zahrna naklady na material, potlac a technologiu s tym spojenu. Za tridsat milard bankoviek, ktore su v sucasnosti v obehu, teda EB zaplatila 2,46 miliardy Eur. Podla jednej firmy vsak ECB porusila patenty spojene s ochrannymi prvkami, a namiesto dva a pol miliardy Eur, ECB moze prist o dalsie miliony. ECB teraz plati iba 0,18% z hodnoty bankoviek na ich produkciu1, ale ak by mala platit hoci aj 0,02% za pouzivanie patentu firmy Document Security Systems z Rochester, NY, stalo by ju to dalsich 26,76 miliona Eur podla mojho velmi skromneho odhadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Document Security Systems kupila US patent c. 5,454,598 od rodiny zosnuleho Ralpha Wickera. Jeho pribuzni su spolumajitelmi firmy, co vysvetluje preco boli ochotni predat tento dolezity patent takej malej firme. Pan Wicker nasiel sposob ako zabranit odstraneniu atramentu na sekoch, a tym zabranit podvodnikom, aby zmazali meno prijemcu platby, a napisali tam svoje meno. Toto bol ima zaciatok aktivit firmy v oblasti prevencie financnych podvodov. DSS drzi styri dalsie patenty, vdaka ktorym ma monopol na jeden z najpouzivanejsich ochrannych prvkov na bankovkach. Decument Security System totiz vlastni patent na potlac2, ktora zobazuje rozne znaky a tvary podla toho, pod akym uhlom sa na bankovku pozerate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Euro bankovky vsak su v obehu uz vyse styri roky, tak preco DSS zazalovala ECB iba teraz? Lebo Europsky patentovy urad (EPO) iba nedavno odsuhlasil tento patent. Tazko povedat ako sa tento pripad skonci, ale poznam kopec ludi, ktori budu odteraz so skodoradostou hovorit, ze Europania musia platit Americanom za to, aby mohli pouzivat vlastne peniaze. 1 Odhad autora. Zakladnu predpoklad je, ze percentualne rozdelenie denominacii sa od zaciatku 2001 nezmenilo, a v obehu je 16.6% 5-Eur bankoviek, 20.7% 10-Eur, 24.8% 20-Eur, 25.26% 50-Eur, 8.57% 100-Eur, 1.57% 200-Eur a 2.48% 500-Eur bankoviek.
2 WO 2004/033229 A3

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu