reklama

Fico Jánošík: Všetkým vziať a niektorým dať

Podľa vzoru svojich zbojníckych predchodcov, od Jánošíka po Biľaka, Fico tiež vie že môže brať každému. Stačí aby podaktorým menej nadaným ľuďom časť svojej lúpeže vrátil, a stane sa z neho národná legenda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Najnovšie sa Fico rozhodol vziať súkromným zdravotným poisťovniam. Teda, aby som bol férový, nebol to iba jeho nápad, a nebolo to až tak nedávno. Už takmer pred rokom sa jeho minister zdravotníctva Valentovič, ktorý nabral potrebné skúsenosti ako pracovník toho istého ministerstva ešte za čias komunizmu, snažil znárodniť zdravotné poisťovne. Táto iniciatíva mu neprešla, a tak sa rozhodol o iný spôsob ako zvýšiť konkurencieschopnosť dvoch dominantných štátnych poisťovní: zakázať súkromným poisťovniam zisk. Okrem vládnych strán tento nápad podporila aj KDH .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aký dôvod sa skrýva za zrušením zisku pre neštátne poisťovne? Určite vláde nejde o zlepšenie kvality zdravotníctva; skôr sa zdá že im ide o zahladenie prešľapov v štátnych poisťovniach. Všeobecná Zdravotná Poisťovňa, ktorá ešte stále dominuje trh s 56 percentami všetkých poistencov, mala minulý rok zisk po zdanení 0,004%. (Ak odpočítame príjmy z prenájmu priestorov a predaja majetku, zisk by bol takmer nulový.) Keďže musí táto poisťovňa odvádzať svoj zisk vo forme dividend naspäť do štátneho rozpočtu, manažment nie je motivovaný dosahovať lepšie výsledky. Radšej minie všetky príjmy na také veci ako počítačový systém za 2,2 miliardy (4% z celkových príjmov za minulý rok), ktorý poriadne nefunguje. Spoločná Zdravotná Poisťovňa, ktorej donedávna šéfoval minister Valentovič, nie je na tom oveľa lepšie; vykázala zisk po zdanení vo výške 1% z príjmov. Pre porovnanie, ZP Apollo mala zisk 7%, ZP Dôvera 11% a ZP Sideria 9% (Dôvera a Sideria sa od 1. 1. 2007 zlúčili). A to napriek tomu, že súkromné poisťovne nedosahujú rovnakú efektívnosť v zákazníckych službách: na každé ich kontaktné miesto majú v priemere 6000 – 8000 zákazníkov na rozdiel od 41 000 pre VšZP a 68 000 pre SZP.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minulý rok teda štátne poisťovne vykázali zisk po zdanení 282.3 milióna korún. Paragraf 14 zákona 581/2004 o zdravotných poisťovniach nariaďuje zdravotným poisťovniam mať vlastné zdroje vo výške „3 % poistného verejného zdravotného poistenia po prerozdelení za predchádzajúcich 12 mesiacov, avšak najmenej 50 miliónov Sk“. V prípade štátnych poisťovní to vychádza na 1,8 miliardy korún. Súkromné spoločnosti, ktoré mali mať vlastné zdroje vo výške 493 milióna korún, vyprodukovali zisk 1,44 miliardy korún. Nečudo, že keď Health Policy Institute (HPI) robil v Auguste porovnanie zdravotných poisťovní, všetky štyri súkromné poisťovne sa umiestnili vyššie ako obe štátne. Minister Valentovič môže naďalej verejne protestovať proti tomu že jeho sa poisťovne umiestnili oveľa horšie najmä vo finančných kategóriách, ale čísla (zatiaľ) neklamú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Valentovič si možno chce kryť chrbát a zlé svedomie, ale Ficova motivácia je iná: chce viac peňazí na „prerozdeľovanie“. (Zlé jazyky môžu tiež tvrdiť, že Ficova motivácia bola nájsť si nového vnútorného nepriateľa, ale to nemôžem potvrdiť.) Ak by všetky zisky išli naspäť do rozpočtu, Fico by získal okolo 1,9 miliardy korún navyše. V rámci rozpočtu ide o kvapku v mori – príjmy v tomto roku by sa zvýšili o 0,63%, ale išlo by o peniaze navyše, ktoré sa vždy lepšie míňajú ako tie s ktorými sa už počítalo. V konečnom dôsledku môžeme hovoriť o skrytom zdanení. Minulý rok išlo poisťovniam 77,7 miliardy korún, z toho 53,4 vo forme odvodov. Namiesto toho, aby sa tieto prostriedky využili na účel pre ktorý boli vybrané, 2,45% z nich by sa prelialo naspäť do rozpočtu. To, že by sa použili na nákup Mercedesov pre hudobníkov, sú iba nepodložené špekulácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by išlo vláde o zlepšenie zdravotnej starostlivosti, našla by si iné, efektívnejšie prostriedky. Napríklad by mohla nariadiť štátnym poisťovniam zvýšiť platby lekárom a nemocniciam. Vlastne tak aj začiatkom roka urobila, keď VšZP zvýšila platby za hospitalizáciu o 20% a SZP o 10%. Súkromné spoločnosti čoskoro podpísali so zdravotnými zariadeniami podobné zmluvy. Vzhľadom na to, že štátne poisťovne majú ešte stále dominantné postavenie na trhu, súkromné poisťovne budú nútené prispôsobiť sa aj v budúcnosti. Druhá možnosť by bola znížiť povinné poistenie o 2,45% a tým dať poisťovniam o 1,9 miliardy korún menej. Zisk by sa vyparil a ľudia by boli spokojní. Ktovie, možno by ušetrené peniaze minuli na doplnkové poistenie alebo zdravšie stravovanie.

Ani jedno ani druhé však zatiaľ nehrozí. Takisto si nemyslím, že by súkromným poisťovniam hrozilo, že prídu o svoje zisky: vždy sa nájdu spôsoby ako vykázať nulový účtovný zisk, ktorý sa zmaterializuje až keď nová vláda bude mať dostatok rozumu na to, aby zrušila Ficov zákon. Ale keby náhodou ani účtovné slučky ani súdy poisťovniam nepomohli, pre poistencov a ani pre zdravotníctvo sa nič nezmení k lepšiemu. Súkromníci nebudú mať dôvod strážiť si výdaje a stanú sa rovnako neefektívni ako štátne poisťovne. Ficovi sa podarí iba jedno: nastoliť socializmus v súkromných podnikoch bez toho aby ho ľudia vinili za zníženú kvalitu služieb.

Jozef Purdeš

Jozef Purdeš

Bloger 
  • Počet článkov:  166
  •  | 
  • Páči sa:  226x

Keď som bol mladší, mal som názor na všetko. Čím viac som však toho zažil a videl, tým menej hovorím a viac počúvam. Bojím sa, že onedlho načisot onemiem... Zoznam autorových rubrík:  BiznisHyde parkZelený ostrovAmeeerikaTechnofóbiaĽudiaObrázkyHry a hračkyLen takSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu